נוירופידבק דינמי vs. נוירופידבק מבוסס פרוטוקול: הבחנה והבנה של שתי הטכנולוגיות

NeurOptimal® נוצרה בצורה שונה ממערכות אחרות עם כוונה. הבנת ההבדלים הללו היא בסיסית בהבנה איזו מערכת תעבוד הכי טוב עבורך.

כיצד פועל NeurOptimal?

במהלך מפגש NeurOptimal®, לקוח יקשיב למוזיקה במשך 33 דקות בסך הכל. ברגע שהנוירופידבק מזהה שינויים בגלי המוח המאותתים שהמוח יצא ממסלולו, משוב מסופק ללקוח באמצעות מיקרו-הפרעות במוזיקה. על ידי מתן משוב זה, מערכת NeurOptimal® מסוגלת לאפשר ללקוח לגבש תגובה חדשה לדפוסים במוח. לאחר השלמת מספר פגישות נוירופידבק, מדווחים בדרך כלל על תחושות כמו רוגע, אנרגיה מוגברת ובהירות נפשית.

טכנולוגיית נוירופידבק – מה ההבדל?

ישנן שתי קטגוריות רחבות של נוירופידבק:

נוירופידבק מבוסס פרוטוקול או ליניארי ו נוירופידבק דינמיDynamical® Neuropeedback (NeurOptimal®)

נוירופידבק מבוסס פרוטוקול או ליניארי

נוירופידבק מסורתי שונה מ-NeurOptimal® בכך שעליך לאבחן מבעוד מועד (המכונה QEEG או מפת מוח). QEEG היא החלטה לאיזה כיוון המוח צריך ללכת בהתבסס על תמונה אחת שצולמה כמה ימים או שבועות קודם לכן. דרך האבחון הזו איטית מכיוון שבמקום לקבל משוב מרגע לרגע, מידע מסופק על סמך מפגש יחיד. לאחר ביצוע תמונת מצב יחידה של המוח, הלקוח מאובחן כבעל הפרעה מסוימת אשר לאחר מכן "מטופלת" באמצעות הידע/מומחיות של המטפל. עם זאת, עם מערכות נוירופידבק מסורתיות על המטפל לדעת הרבה על המוח כדי שהוא יעבוד ביעילות ועליו להיות מיומן בבחינת תופעות לוואי כלשהן. שיטה זו כרוכה בהרבה יותר ניסוי וטעייה מאשר NeurOptimal®.

נוירופידבק דינמי Dynamical® Neurofeedback

NeurOptimal הוא נוירופידבק Dynamical® הבלעדי בשוק. NeurOptimal פועלת בהנחה שהמוח האישי הוא המומחה שלו. רעיון זה אושר על ידי מדעי המוח. אם המוח מסופק בנתונים, הוא ינצל אותם כדי לייעל את תפקוד המוח על מנת לקבל את ההחלטות הטובות ביותר מבחינת יעילות ויעילות.

תוכנת נוירופידבק משתמשת בחישובים מתמטיים. משוואות אלו מפענחות את הזרמים החשמליים של המוח לתדרי גלי מוח. המידע נאסף באמצעות חיישני EEG המוצמדים לכותרת הראש והאוזניים. חיישנים אלה אוספים אך ורק נתונים. בסך הכל, תוכנת הנוירופידבק אוספת 256 נקודות נתונים בשנייה.

משוב ניתן באמצעות מיקרו-הפרעות במוזיקה הנשמעות באופן פסיבי. זה מאפשר ללקוח לחזור לרגע הנוכחי ולהיות מודע לשינויים בסביבתו.

אופטימיזציה נראית ומרגישה אחרת עבור כל אחד. מכיוון שהמוח מעורב בתחומי תפקוד רבים כמו שינה, מיומנויות קוגניטיביות, זיכרון ומצב רוח, אנו יכולים ליצור שינויים במספר תחומים כאשר אנו מאמנים את המוח שלנו. למרות שלקוחות מתמקדים לעתים קרובות רק ביעד אחד או שניים, NeurOptimal® נועד לכוון לתפקוד הכולל, כך שתוכל לראות שינויים במספר תחומים.

NeurOptimal מכוון ל-20 סטים שונים של תדרים על פני המוח הימני והשמאלי, כל מטרה מאזנת באופן טבעי את ההשפעות של אחרים.

ההבחנה בנושא נוירופידבק דינמי לא לינארי

נוירופידבק דינמי של נוירופטימל נוצר בצורה שונה ממערכות אחרות עם מטרה מובנית. הבנת ההבדלים הללו מהווה בסיס חיוני להבנת אילו פתרונות תכליתיים עשויים להתאימים לך הכי טוב.

פעולת נוירופידבק דינמי

במהלך פגישת NeurOptimal®, הלקוח מקשיב למוזיקה למשך 33 דקות. כאשר המערכת זוהתה שינויים בגלי המוח המאותתים כי המוח יצא מהמסלול הסטנדרטי שלו, משוב מועבר ללקוח דרך הפרעות מיקרוסקופיות במוזיקה. דרך זו מאפשרת למערכת NeurOptimal® להפיק תגובה חדשה מהלקוח ביחס לדפוסי הפעילות במוח שלו. לאחר סיום מספר טיפולים של נוירופידבק, לרוב דיווחים על תחושות של רוגע, אנרגיה מרובה ובהירות רוח.

הבדלים טכנולוגיים בנוירופידבק

קיימות שתי קטגוריות רחבות של נוירופידבק: נוירופידבק מבוסס פרוטוקול או ליניארי ונוירופידבק דינמי של Dynamical® Neuropeedback (NeurOptimal®).

נוירופידבק מבוסס פרוטוקול או ליניארי

הנוירופידבק המסורתי שונה מ-NeurOptimal® בכך שהוא דורש אבחון מוקדם (מוכנה QEEG או מפת מוח). ההחלטה על כיוון הטיפול מתבצעת על פי תמונה אחת של המוח שצולמה מספר ימים או שבועות לפני זה. תהליך זה דורש זמן ואיטום מאשר קבלת משוב בזמן אמת, והמידע ניתן על בסיס של פגישה אחת בלבד. לאחר אבחון המוח הספציפי, הלקוח נדרש לטפל בהמלצות המטפל בהתאם. בניגוד לכך, במערכת NeurOptimal® אין צורך בידע מקדים על המוח, מאחר והיא מציעה תגובה אוטומטית לגילויים של דפוסי הפעילות המוחית של המתאמן.

נוירופידבק דינמי

NeurOptimal® הוא פתרון נוירופידבק דינמי היחיד בשוק. התוכנה עובדת בהנחה שהמוח האישי הוא המומחה הטבעי שלו. עקרון זה מתייחס לעיקרון העצמאות של המערכת העצבית המרכזית, שבזכותו, ברגע שהמוח מסופק בנתונים, הוא יכול לסדר את עצמו ולתקן דפוסי פעולתו להפקת החלטות הטובות ביותר בקרבת היעילות והאפקטיביות. התוכנה משתמשת בחישובים מתמטיים לניתוח זרמים חשמליים במוח ומפענחת אותם לתדרי גלי מוח. הנתונים נאספים על ידי חיישני EEG, והם מאפשרים לתוכנה להפעיל משוב דרך הפרעות קטנות במוזיקה. מאפשר זה ללקוח להתרכז ברגע הנוכחי ולהיות מודע לשינויים בסביבתו. המערכת מכוונת לתדרים שונים במוח, מאזינה ל-20 סטים של תדרים שמאזינים באופן אידיאלי להשפעות של דפוסי הפעילות של אחרים.

במאה ה-21, התפתחות המוח והביצועים הקוגניטיביים של ילדים ונוער הופכים לנושא עקרוני בחינוך, עליו מתמקדים מחנכים, הורים ומדענים כאחד.

שיתפו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן