נוירופידבק עשוי לשפר הפרעות קשב וריכוז באותה מידה או יותר מאשר תרופות

במשך עשרות שנים, טיפול תרופתי הוא השיטה שאנשים רבים מקשרים לטיפול ב-ADHD. מחקר אחר מחקר בדק את היעילות של תרופות ממריצות שונות בהגברת הביצועים והפחתת תסמיני ליבה של ADHD כמו חוסר תשומת לב, היפראקטיביות ואימפולסיביות. עם זאת, לא כולם, ילדים ומבוגרים כאחד עם תסמיני ADHD מגיבים היטב לתרופות ממריצות, שעלולות לייצר תופעות לוואי לא רצויות. לחלקם, למשל, יש מחסור בוויטמינים ומינרלים שעלולים להחמיר על ידי השפעות דיכוי התיאבון של חומרים ממריצים.1

נוירופידבק הוא שיטת טיפול אלטרנטיבית פופולרית מאוד להפרעת קשב וריכוז (ADHD או ADD) המשתמשת במשוב בזמן אמת על פעילות גלי המוח כדי להשיג מצב ממוקד וקשוב יותר. המלצות חיוביות של לקוחות יש בשפע; עם זאת, מחקר מדעי מעורב על היעילות של נוירופידבק בהפחתת תסמיני ליבה של ADHD, כגון היפראקטיביות.

מחקר שפורסם לאחרונה ב-Pediatrics International השווה את היעילות של נוירופידבק לטיפול תרופתי עם מתילפנידאט. המחקר העריך 40 ילדים בכיתות א' עד ו' שאובחנו לאחרונה עם ADHD. הילדים חולקו באופן אקראי לטיפול נוירופידבק או ל-methylphenidate.2

בקבוצת נוירופידבק, ילדים השלימו שניים עד ארבעה אימוני נוירופידבק בשבוע במשך 12 שבועות. בקבוצת התרופות, ילדים עברו טיטרציה ל-methylphenidate, ולאחר מכן נשארו בתרופה במשך 12 שבועות. (יש לציין, 40% מקבוצת המתילפנידאט דיווחו על תיאבון ירוד, ירידה במשקל, כאבי ראש וכאבי בטן.)

סולם הדירוג של Vanderbilt ADHD נוהל להורים ולמורים הן לפני ואחרי הטיפול כדי למדוד תסמיני ADHD. הורים לילדים בקבוצת הנוירופידבק דיווחו על ירידה בחוסר קשב והיפראקטיביות/אימפולסיביות, בעוד שהמורים דיווחו על הפחתה בחוסר הקשב בלבד. בקבוצת התרופות, מורים והורים דיווחו על ירידה משמעותית בתסמינים חוסר תשומת לב והיפראקטיביים כאחד.

בהתבסס על ממצאים אלה, גם נוירופידבק וגם מתילפנידאט היו יעילים בשיפור חוסר הקשב ולא היה הבדל מובהק סטטיסטית בין שני הטיפולים בניהול סימפטום זה. עם זאת, תרופות יצרו תופעות לוואי שליליות והטיפול חייב להיות מתמשך. יתרונות נוירופידבק מצטברים לאורך זמן ונוטים להימשך לאחר סיום הטיפול ללא דיווחים על תופעות לוואי שליליות.

אם תרופות אינן האפשרות הטובה ביותר עבורך או עבור ילדך, נוירופידבק יכול להיות האלטרנטיבה הקיימא. על ידי אימון המוח לתפקוד מיטבי, אתה או ילדך יכולים לשפר באופן טבעי את יכולת הוויסות העצמי שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן