הזיכרון שלי הוא לא מה שהיה פעם …

כמה פעמים הצלחת לומר את הביטוי הזה או ששמעת אותו סביבך? סביר מאוד להניח, אני מבטיח לך, שאתה לא לבד. זה בהחלט פוגע בקשישים אך לא רק, מפתיע ככל שנדמה.

מדענים שחקרו את מוחו של אלברט איינשטיין גילו שהוא אינו גדול משאר המוח, אך יש לו כ- 25% קשרים עצביים יותר מהאדם הממוצע. המוח שלנו פועל כמו כביש מידע; יש הרבה כבישים ראשיים וצדדים, צמתים, דרכם אנו אוספים מידע, שולחים מידע לאחסון או מסירים אותו מ"מחסנים ".

ככל שרשת הדרכים מפותחת יותר, כך הזיכרון שלנו יהיה טוב יותר. יש להודות, אובדן זיכרון הוא בלתי נמנע, בעיקר בגלל האטה בתהליכי הזיכרון, ירידה בריכוז ושינויים באברי החישה כמו ראייה ושמיעה. אך המוח האנושי גמיש ומתפתח לא רק במהלך הילדות אלא לאורך מחזור החיים ועלינו להתייחס אליו כאל איבר פעיל ומחדש, כך שככל שאנו מאתגרים את המוח כך הוא יעבוד טוב יותר.

זיכרון הוא למעשה היכולת לשלוט או להשתמש במידע שקודד או עבר עיבוד בעבר. זו היכולת שלנו לאחזר מידע שכבר אוחסן במוח במגירות. תהליך הזיכרון מורכב למעשה מכמה שלבים:

• תשומת לב – היכולת להתמקד כל הזמן בגירוי או בפעילות ספציפית.

קידוד – ניתוח מידע מהסביבה שנקלט בחושים ויצירת דרכי זיכרון כמו סיווג – מיון, למשל, בסופרמרקטים.

· אחסון – מעבר מידע לזיכרון "המגירות".

• התאוששות – ההחלמה מגיעה מאזור שהוא ה"מנהל "של המוח המחפש ומפעיל זיכרונות ישנים.

המוח שלנו מאפס סוגים מסוימים של זיכרון:

זיכרון חושי-תפיסתי – קלט חזותי ושמעתי נשמר רק למשך מספר שניות לפני שנעלם. כאשר יש לקות חושית, נצפתה האטה משמעותית בזיכרון.

· זיכרון עבודה / מיידי / לטווח קצר – אחסן מידע לפרקי זמן קצרים תוך שילוב מידע מהסביבה עם מידע המאוחסן במוח. זהו סוג הזיכרון המעורב ברוב הפעילויות היומיומיות שלנו ודורש התייחסות, לדוגמה, זכרו מספר טלפון: אנו יכולים לזכור מספר מספר שניות עד מספר דקות , אבל זה יישכח.

זיכרון לטווח ארוך – בסיס נתונים ללא הגבלה, המידע שהוזן בבסיס הנתונים לא נשכח. מידע נתון לפרשנות, למשל המוח מסוגל לעוות מידע ולזכור דברים שלא התרחשו או שאנחנו זוכרים שקרה לפני שנולדנו).

כאשר אנו לומדים להשתמש במכונה חדשה, למשל, אנו משתמשים בזיכרון עבודה כדי לאסוף את כל המידע הדרוש להשלמת המשימה. תהליך הלמידה מבוסס על כישורים וידע קודמים שאנו מחלצים מהזיכרון לטווח הארוך ומידע שנלכד על ידי הזיכרון התפיסתי. מידע משולב זה מעובד על ידי זיכרון העבודה ואז מועבר לזיכרון לטווח הארוך לשימוש מאוחר יותר.

ציינתי את יכולתו של המוח להתחדש, אף על פי שהחל תהליך של אובדן זיכרון, ישנן שיטות ואסטרטגיות להקלה ושיפור שאנו עובדים עם מטופלים במכוני ריפוי בעיסוק.

1. חזרות, חזרות וחזרות אחרות. לדוגמה, חזרה על אירוע מתוזמן או חזרה על מה שאתה רוצה להביא מחדר אחר בבית שלך.

2. ריכוז הוא המפתח לזיכרון. לכן מומלץ לא לעשות דברים באופן אוטומטי אלא למקד את תשומת הלב ולהתמקד בפעולה אחת בכל פעם. חשוב לשמור על דברים מבדרים.

3. סביבה ואביזרים חיצוניים תומכים בזיכרון. בנה סביבה מסודרת הכוללת משטחי יומן רבים (לוח שנה, לוח שנה, פנקס רשימות, הערות). בנוסף להגדרת מקומות קבועים בבית להצבת חפצים, אתה יכול להשתמש במחשבים וטכנולוגיות שונות כמו תזכורות בטלפון נייד.

4. שמרו על לוח זמנים קבוע ואורח חיים בריא. תזונה בריאה ומגוונת, פעילות גופנית קבועה, פעילויות פנאי מעוררות ומחדשות,

5. קשר מידע חדש למידע קודם. מומלץ לקשר כל מידע חדש שתרצה לזכור למידע שכבר ידוע. הקישור יכול להיות משמעות או צליל.

ארגון מידע. ארגנו את המידע שתרצו לזכור: צרו קבוצות משנה, ביטויי מפתח, מילות מפתח, ראשי תיבות וסמלים שונים. לדוגמא: קנו בסופרמרקט גבינה, חלב ולחם – נשתמש בראשי התיבות: FLP.

7. פסק זמן. כאשר מילה היא "בקצה הלשון" ואינה ניתנת להסרה, מומלץ לעשות הפסקה, לעבור לעיסוק אחר. המילה הרצויה תגדל עם עצמה עם הזמן.

התחדשות. הרוח האנושית אוהבת אתגרים. מומלץ ללמוד כל יום משהו חדש.

9. לספק גירוי ואתגרים למוח. משחקי קלפים, משחקי קופסאות זיכרון, היגיון ואסטרטגיה, תשבצים, קריאת ספרים, לימוד שפות חדשות, לימוד מוזיקה.

10. טכניקות הרפיה. מדיטציה, דמיון מודרך, נשימה. טכניקות אלה עוזרות להתמקד ולשפר את הזיכרון.

בנוסף, אם יש לך תחושת זיכרון מופחתת אצלך או אצל יקיריך, אתה יכול לבקש הפניה לנוירופידבק.

** במכון NeuroSense תוכלו לפתח ולייעל את יכולת המוח ואת הזיכרון שלכם בזכות נוירופידבק דינמי. אנחנו על ירושלים, רענן / כפר סבא וקדומים (בשומרון). **

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן