הפרעות קשב וריכוז: האם נוירופידבק יעיל כמו הרפואה?

טכנולוגיות חדשות להילחם בחוסר תשומת לב, פרדוקס? אולי לא. מחקר (שנקרא Newrofeed), במימון האיחוד האירופי כחלק מאופק החדשנות לחקר המחקר, מעריך מכשיר "היי-טק" למאבק נגד הפרעות קשב וריכוז, הפרעות קשב עם או בלי היפראקטיביות אצל ילדים. ברור שנוירופידבק – הפניה לפעילות המוח שנרשמה על ידי אלקטרואנספלוגרמה (EEG) באמצעות יישום טבליות – האם זה יעיל כמו התרופה המסורתית בשימוש בפתולוגיות אלה, מתילפנידאט?

ויסות פעילות מוחית
כדי לגלות זאת, הקלינאים, בתיאום של פרופסור דיאן פרפר אואקיל מבית החולים סנט-אלואי (בית החולים האוניברסיטאי מונפלייה), יגייסו 179 צעירים בני 7 עד 13, הסובלים מהפרעות קשב וריכוז עם מרכיב בלתי קשוב, טרם נהנה מהתרופה או מהנוירופידבק, ב -9 מרכזים קליניים באירופה (מופצים בין צרפת, בלגיה, ספרד ושוויץ). הילדים יחולקו באופן אקראי לשתי קבוצות: חלקם יקבלו מתילפנידאט לפי מינון שמוערך על ידי רופאים, ואחרים ינסו נוירופידבק. האחרונים יצטרכו ללמוד לווסת את פעילות המוח שלהם בעצמם, שהוקלטו על ידי ה- EEG ונשלחו בחזרה בזמן אמת כתמונה בטאבלט. התגמול על ההצלחה אמור ליצור מעגל וירטואוזי על ידי גירוי המחויבות האישית לשיקום טיפולי זה.

השימוש בנוירופידבק לטיפול בהפרעות נוירולוגיות אינו חדש, והיישומים הפוטנציאליים שלו רבים אפילו אם נכון לעכשיו הפרוטוקולים אינם סטנדרטיים וכי מחקר שפורסם ב- Lancet Psychiatry מתח ביקורת. יעילותו. בנוסף, טכניקה זו כבר פופולרית – למרות שהתוצאות טרם קיבלו תוקף מדעי – בטיפול בהפרעת קשב ופעילות יתר. אלא שהפעם יש לקחת בחשבון שני חידושים, על פי Pr Diane Purper Ouakil. ראשית, המפגשים (או לפחות חלקם) מתקיימים בבית, לאחר שלב ראשוני של קורס "הכשרה" ותמיכה להורים ולילדים במרכז. ואז, "הפרוטוקול מותאם אישית על סמך פעילות המוח של הילד", אמר הרופא. האלקטרומנספלוגרמה שבוצעה בתחילת הדרך מאפשרת לבחור את הפרוטוקול המשמש בהתאם ליחס התטא / בטא ", סמן ביולוגי לבקרה קשב.

תוצאות. אבל איך אתה יודע שהטיפול עובד? למעשה, המטרה הספציפית היא לא להעריך את היעילות המוחלטת של נוירופידבק אלא להוכיח (או לא) שהוא עובד לפחות כמו מתילפנידאט על תסמיני חוסר הקשב (מוערך על ידי אוסף שאלונים ממורים, הורים ומטפלים). יתרה מזאת, מספר הילדים המשתתפים הוערך במדויק כדי להראות הבדלים משמעותיים במבחן זה שנקרא "יעילות שקילות". בכל מקרה, במהלך 3 החודשים שיימשך המחקר. "היינו רוצים למצוא מימון לפיקוח מרחוק ולראות אם האפקטיביות הפוטנציאלית נשמרת לאורך זמן", מודה דיאן פרפר אואקיל. עם זאת, המחקר עדיין בחיתוליו, גם אם הטכניקה מבטיחה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן