כיצד לקדם את התפתחות המוח של התינוקות

המוח מורכב מכמה אזורים השולטים בכל מה שאנחנו עושים: להקשיב, ללכת, לפתור בעיות או אפילו להרגיש רגשות. כל אזור מכיל מיליוני תאי מוח המכונים "נוירונים". נוירונים אלה מתקשרים זה עם זה על ידי העברת מסרים כימיים בחללים זעירים המכונים "סינפסות". כאשר נשלחים שוב ושוב הודעות, נוצרים קישורים חדשים ליצירת "קטעים עצביים". קטעים אלה מהווים את "החיווט" של המוח. במהלך השנים הראשונות לחיי התינוק, קשרים אלה נוצרים בקצב מואץ.

אבל איך ההתפתחות הזו מתרחשת? למעשה, להורים יש תפקיד חשוב בקידום התפתחות מוחם של תינוקם. אתה לא צריך ציוד או צעצועים מיוחדים כדי לעשות זאת, וזה קל משאתה חושב!

 

הידעת …?
בלידה, קשרי המוח של התינוק שלך עדיין לא מבוססים היטב. הם עדיין ניתנים לניתוח, ניתן לשנותם או ליצור אותם בהתאם למתרחש סביב תינוקכם. חוויות יומיומיות כמו משחק, קריאה, למידה, אינטראקציה ותגובה שעוזרות למוח התינוק שלך להתפתח.
איכות הקשרים הללו, ולכן פיתוח המוח של ילדכם, תשפיע על יכולתם לרכוש שפה ולפתור בעיות, כמו גם על הצלחתם האקדמית. בהמשך התפתחות זו עשויה להשפיע על בריאותו הגופנית והרגשית ועל מערכות היחסים שלו עם אחרים.

מערכות יחסים הן חיוניות. מערכות יחסים חמות, עקביות וחיוביות מקדמות את התפתחות המוח של תינוקך ומגנות עליו מפני ההשפעות השליליות של לחץ.
אפילו תינוקות יכולים לחוות לחץ כאשר סביבת המחייה או המשחק שלהם מפחידה או לא בטוחה. סטרס "רעיל", חמור בהרבה מהמתח הזמני שחווה על בסיס יומיומי, יכול להיגרם מבעיות ארוכות טווח, כמו סכסוכים משפחתיים חמורים, עוני, התעללות, הזנחה, חשיפה לאלימות, התעללות מצד הורה או נוכחות של מחלה נפשית לא מטופלת אצל הורה. לחץ רעיל זה פוגע בהתפתחות מוחו של תינוקך. זה יכול להוביל לבעיות פיזיות ורגשיות ולקשיי למידה המופיעים בילדות ויכולים להימשך לבגרות. אם אתה מודאג מהמצב בבית, דבר עם הרופא שלך או עם הרופא של התינוק שלך.

ככל שהמוח שלו גדל, התינוק שלך צריך:
חיה חוויות אינטראקטיביות, אוהבות וחיוביות. החוויות היומיומיות של תינוקך תורמות להתפתחות המוח שלו, בין אם זה קשור לשגרה יומית או לאינטראקציות עם אנשים סביבו. תינוקות צריכים לחיות ולשחק במקומות בריאים שבהם הם יכולים ללמוד ולצמוח. הם זקוקים לעזרתכם בכדי ללמוד לזהות עייפות, מתח, רעב או את הרצון להתכרבל או להתכרבל. כשאתה מגיב בחום ובצפוי לסימני התינוק שלך וקובע שגרות, אתה עוזר לו להרגיש בטוח. לאחר מכן הוא יבין שהוא יכול לבטוח בך כאשר הוא חולה, עצוב או מפוחד. תינוקות סומכים על הוריהם ועל מטפליהם שיספקו את צרכיהם באופן חם, אכפתי ועקבי.

השתתף בפעילויות מהנות. שיחה, קריאה ושירה לתינוקך היא דרך קלה ומהנה לתמוך בהתפתחות שלהם. הדבר נכון גם למשחקים פשוטים כמו לשכב על הבטן כדי לשחק על הרצפה עם התינוק הצעיר שלך או לשחק קוקיה עם התינוק שלך בן חמישה חודשים.
אכלו אוכל בריא. אם אתה מסוגל להניק, חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוקך עד גיל חצי שנה (ואפילו אחריו, עם מזונות משלימים אחרים). בין אם בחרתם בהנקה או בהנקת בקבוקים, ספרו לעצמכם שהאכלת תינוקכם היא הזדמנות נוספת לקדם התפתחות מוחית על ידי חוויות חיוביות: יצירת קשר עין, חיוך ו להישאר נגדך. כשתינוקך גדל, הקפד להציע מזונות עשירים בברזל ומגוון חומרים מזינים, כמו פירות וירקות (ראה קישורים למשאבי אכילה בריאים בהמשך).
התינוק שלך לא צריך צעצועים יקרים. הפרצופים האוהבים והחייכנים של המבוגרים שעושים אינטראקציה איתו הם הצעצועים הטובים ביותר שלו. אומרים כי מספר לא מבוטל של צעצועים אלקטרוניים, תקליטורי DVD ותכניות טלוויזיה לתינוקות הם "חינוכיים", אך אין מחקר המראה שהם עוזרים לתינוקות ללמוד. צפו ב- DVD או בתוכנית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן