האם ידעת שבכל גיל למוח שלך יש הכוח ליצור נוירונים חדשים כל הזמן? כל עוד אתה מכבד כמה עקרונות.

ייצוג נוירון על רקע שחור.

ייצור נוירונים חדשים לא מפסיק. החוקרים הבחינו כי באזור במוח המעורב ביצירת זיכרון ובניהול רגשי – ההיפוקמפוס – הוחלפו הנוירונים הישנים באחרים, שהופקו טריים מתאי גזע. ולכל אחד מאיתנו יהיה פוטנציאל זה, ללא קשר לגילנו. מרגיע. אלא שלדברי פרופסור פייר-מארי לדלו, במהלך המהדורה השנייה של הקולוקוויום S3 Odéon, ניסויים בעכברים הראו כי יכולת זו עלולה לצמצם, או אפילו להיעלם (במקרה של לחץ) בהתאם לסביבה. נהפוך הוא, בסביבה מותאמת, הנוירוגנזה במכרסמים גדלה פי שלוש בכמה שבועות. מנהל המחלקה למדעי המוח במכון פסטר מעניק לנו שישה עקרונות בכדי לשמור על מוח צעיר עד סוף ימיו.

1. לברוח מהשגרה
המוח ניזון משינוי. הגירוי שנגרם בגלל השינוי גורם לתאי הגזע לייצר נוירונים חדשים. עלינו, על פי פייר-מארי לדלו, לברוח מהשגרה, "לכבד את הליבידו סקיינדי, כלומר את הצמא להבין וללמוד". ומעגלים להתחדש. עם זאת, השאלה שיש לשאול היא: איזה מידע? המערכת האקולוגית הדיגיטלית בה אנו חיים מובילה למפולת מידע ללא ספק … יותר מדי לדעת הרופא. "המידע שרק מאפשר לנו לדעת הוא מזיק לחלוטין, ואינו מניע את המוח לייצר נוירונים חדשים. נהפוך הוא, האחרון, שהופגז במידע, נידון אז לחרדה. " באופן קונקרטי, חיוני למיין את המידע הזה: בחר את השימושי, זה שגורם לנו להבין ולהיפטר מהחסר התוחלת, זה שרק מודיע לנו.

3. לגרש חרדות וכדורי שינה
מטרתם של חרדות וכדורי שינה היא למנוע שהמוח, שמנסה להבין, יעבוד. הצריכה שלהם מאפשרת להכניס את המוח ל"צעדה אוטומטית ". השימוש הכרוני שלהם הוא אפוא מכשול לייצור נוירונים חדשים.

4. זוזו!
"עלינו להילחם נגד אורח חיים בישיבה מכיוון שהמדע אומר לנו שבמקרה של פעילות גופנית, השרירים מייצרים חומרים כימיים (המכונים גורמים טרופיים) אשר באמצעות הדם יפעלו על המוח ובעיקר על הנישה של תאי גזע ", מסביר פרופסור לדלו. יש אפוא מתאם ישיר בין פעילות שרירים לייצור נוירונים חדשים.

5. טיפוח אחרות
חלקים מסוימים במוח שלנו, שאיננו יכולים לשלוט בהם, עוסקים רק כאשר אנו נחשפים לאחרים. "זה מה שאנחנו מכנים בדרך כלל המוח החברתי", מוסיף הרופא. ככל שתטפח את האחרות שלך, כך תרפא את המוח שלך מכיוון שהוא נוטה לייצר יותר נוירונים חדשים. "

6. טפלו במיקרוביוטה
לאחרונה מאוד, מדעי המוח, הקשורים למיקרוביולוגיה, הראו שיש פלורת מעיים שמתקשרת כל הזמן עם המוח שלנו. לתזונה שלנו יש אפוא תפקיד חשוב: צריכת סיבים תזונתיים מגוונים, מעודדים את התפשטותם של מיני חיידקים מסוימים התורמים בדיוק להפצת נוירונים. לעומת זאת, אוכל מעט מגוון, עשיר בסוכרים ושומנים, מקדם את התפשטותם של מיני חיידקים אשר כבר לא יאפשרו לתאים לייצר נוירונים חדשים, ללא קשר לגיל.

(מאמר שהוצא מהאתר: https://www.sciencesetavenir.fr/sante/cerveau-et-psy/)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן